REGIN RCFD-230C FAN COIL Room Thermostat DATA Sheet
REGIN RCFD-230C FAN COIL Room Thermostat
Application
Function
Installation
Technical data
Supply voltage 230 V ~ (207…253 V ~ 50/60 Hz)
Power consumption < 2 VA
Protection class IP30
Ambient humidity 10…90 %RH (non-condensing)
Ambient temperature 0…50 °C
Measuring range, temperature 0…50 °C
Sensor element, temperature NTC
Accuracy, temperature ±0.5 K
Display Built-in
Display type LED-backlit LCD
Output signal, temperature NTC
Setpoint adjustment 5…35 °C
Mounting Room (flush-mounted with screw distance cc 60 mm)
Installation Fan-coils, 2- or 4-pipe
Digital inputs (DI) 1 x Closing potential-free contact
Digital outputs (DO) 3 x Relay outputs for 3-step fan control, 230 V AC, Max. 5 A
2 x Relay outputs for On/Off valve actuators, 230 V AC, Max. 5 A
Analog inputs (AI) 1 x PT1000
Change-over function Automatic
Communication port 1
Internal serial port, type RS485
Internal serial port, built-in protocol Modbus (RTU)
Internal serial port, communication speed 9600 bps (4800…38400 bps)
Internal serial port, parity Even (Even, Odd, None)
Internal serial port, stop bit 1 (1 or 2)
Cable connection Screw terminals max. 1.5 mm2 (AWG 16)
Dimensions, external (WxHxD) 95 x 95 x 50.5 mm
Weight, incl. packaging 0.24 kg
Material
Material, housing, and base Polycarbonate, PC
Material, fire resistance UL 94 V-0