Schluter Systems DHERT103 Ditra Heat NON-Programmable Thermostat USER GUIDE
Schluter Systems DHERT103 Ditra Heat NON-Programmable Thermostat
WARNINGS:
Contents
Note! Do not detach the screws from the terminals. When fastening the screws use a torque between 0.8 – 1.2 Nm.
Make the sensor connections. Push the power base into the electrical box.
*Refer to instructions included with the expansion unit
Checking the GFCI
  1. LED off – NORMAL state.
Note: The LED lights up briefly without flashing during every power-up.
BASIC OPERATION
Increasing/Decreasing the Temperature
Setting the Time
  1. Press the OK (center) button TWICE to access the Menu.
  2. Using the ▲▼ Up/Down buttons, go to 12/24 and press the OK (center) button.
  3. Select the time format (12-hour clock or 24-hour clock) and press the OK (center) button.
  4. Using the ▲▼ Up/Down buttons, go to TIME and press the OK (center) button.
  5. Set the hour and press the OK (center) button.
  6. Set the minutes and press the OK (center) button.
  7. Using the ▲▼ Up/Down buttons, go to EXIT and press the OK (center) button.
Changing the Temperature Unit
  2. Using the ▲▼ Up/Down buttons, go to C/F and press the OK (center) button.
  3. 3. Select the temperature unit (Celsius or Fahrenheit) and press the OK (center) button.
Changing the Temperature Control Setting
  2. Using the ▲▼ Up/Down buttons, go to FLOOR/ROOM and press the OK (center) button.
  3. Select the temperature control setting and press the OK (center) button.
  4. Using the ▲▼ Up/Down buttons, go to EXIT and press the OK (center) button.
Temperature Control Setting Description
Floor (Default) The floor sensor controls the heating.
Floor protection is active. Limits as in Floor/Room.
Room The built-in sensor controls the heating.
This setting is useful if the temperature sensor in the floor is damaged or none is installed.
Floor protection is NOT active.
Changing the Floor Type
(not selectable if the Temperature Control
setting is set to ROOM – refer to ‘Changing Temperature Control Setting’
section). Laminate is the default floor type.
  2. Using the ▲▼ Up/Down buttons, go to TILE/LAMINATE and press the OK (center) button.
    • TILE – the floor temperature will be limited to 104°F/40°C
    • LAMINATE – the floor temperature will be limited to 82°F/28°C.
  3. Select the floor type and press the OK (center) button.
Monitoring Usage
  2. Using the ▲▼ Up/Down buttons, go to HISTORY and press the OK (center) button.
  3. Using the ▲▼ Up/Down buttons, go to EXIT and press the OK (center) button.
Troubleshooting
Classification
  • Phase L1 (L) 120 V
  • Neutral L2 (N) 0/120 V
  • Max. load 15 A (resistive load) The thermostat is intended to be used with underfloor heating. The terminals are suitable for field wiring cables of 12 to 20 AWG.
Technical data
  • Supply ………………………………………………………………………120/240 Vac
  • Load …………………………………………………….max. 15 A (resistive load)
  • Power …………………………………………………………… 1.800 W at 120 Vac
  • …………………………………………………………… 3.120 W at 208 Vac
  • …………………………………………………………… 3.600 W at 240 Vac
  • GFCI ………………………………………………………Class A (5 mA trip level)
  • Floor sensor ……………………………………………………..NTC 10K Ω @ 25°C